• Wczesne i wyraźne sygnalizowanie chęci wykonania manewrów drogowych, jak włączenie się do ruchu, zmiana kierunku jazdy czy pasa drogowego. Ustawianie samochodu na pasie ruchu przez zbliżanie się do krawędzi, zgodnie z zamierzoną zmianą kierunku jazdy. Eliminowanie błędnego nawyku sygnalizowania zbyt późnego rozpoczynania manewru. Kierunkowskazy służą do informowania innych kierujących o zamiarach a nie wykonywanych manewrach.
  • Identyfikowanie potencjalnie niebezpiecznych kierowców i unikanie długotrwałej jazdy w ich zasięgu. Taktyka jazdy w przypadkach ryzykownych manewrów innych kierujących, sposoby radzenia i przewidywanie zagrożeń.
  • Właściwe używanie świateł podczas niebezpiecznych sytuacji, awarii, komunikacji z innymi kierującymi. Odpowiednie zachowanie w czasie korków drogowych, szczególnie na drogach szybkiego ruchu oraz w trakcie wypadku drogowego.
  • Prawidłowa technika wykonywania lewoskrętów na skrzyżowaniach i pasach ruchu. Właściwe ustawienie ograniczające najechanie na tył pojazdu i wepchnięcie pod pojazd jadący z naprzeciwka.
  • Właściwe wykorzystanie momentu obrotowego silnika w zależności od warunków ruchu, sytuacji drogowych i planowanych manewrów. Szczególny nacisk na dobór przełożeń skrzyni biegów, podczas manewru wyprzedzania oraz jazdy w zmiennych warunkach pogodowych.

Wszystkie powyższe elementy składają się na szkolenie jazdy defensywnej.